Gå till innehåll
Visselblåsartjänst
Parasport Västra Götaland
Parasport Västra Götaland

Startar: 02/9 18:30

Slutar: 02/9 19:30

Prova på A-Judo (anpassad judo), Vara

Startar: 02/9 18:30

Slutar: 02/9 19:30

Varaslättens Kampsportförening hälsar välkommen till prova på A-judo (anpassad judo) för personer med funktionsnedsättning!


Judo är en paralympisk idrott - och i samband med Paralympics i Paris 28 augusti - 8 september 2024 så vill vi lyfta fram den paralympiska idrotten som bedrivs i distriktets föreningar.


DAG
Måndag 2 september 2024.

TID
Kl 18.30-19.30.

PLATS
Varaslättens Kampsportsförening, Ekedalsgatan 4 (inne på gården), Vara.

INFORMATION

  • A-judo är till för personer med funktionsnedsättning. Det kan vara att man har en rörelsenedsättning, synnedsättning eller intellektuell funktionsnedsättning. Ibland tränar man i våra ordinarie grupper och ibland har vi specificerade A-judogrupper.
  • I judo kastar vi varandra, brottas och tar fasthållningar. Vi har inga sparkar och slag. Vi tränar också på att falla för att inte slå sig. Judo är en sport där vi tränar kondition, smidighet och styrka. I A-judon anpassar vi träning efter vad just du klarar av- Alla kan också tävla i judo!
  • Vi tränar i vår lokal på Ekedalsgatan 4 i Vara, inne på gården.
  • Det är bra att ha på sig mjuka byxor och T-shirt, vi är barfota och ni får låna rock och bälte i början om ni vill det.

KONTAKT
Victoria Andersson, 0725-36 25 30.

Välkomna hälsar Varaslättens Kampsportförening!

 

Inbjudan till prova-på A-judo måndag 2 september 2024 i Vara

Partners och samverkan