Gå till innehåll
Parasport Sverige
Parasport Sverige

Rapport från Virtus-VM: Dag 4

Rasmus Adervall i spåret den fjärde och sista dagen.

Rasmus Adervall i spåret. Foto: 2025 VIRTUS NORDIC SKI WORLD CHAMPIONSHIPS

Onsdagen innebar vilodag för de svenska åkarna, men idag torsdag var Rasmus Adervall och Kristin Björfeldr tillbaka i spåren för 15 km respektive 10 km fristil masstart.

Rasmus kände sig mer acklimatiserad till höjden och inledde sitt lopp försiktigt för att undvika ett för högt tempo. I täten satte den dominanta neutrala åkaren upp farten, jagad av flera fransmän.

Efter det första av sex varv låg Rasmus tolva i en grupp om tre åkare. Han höll ett jämnt tempo och klättrade placeringar för varje varv. På fjärde varvet närmade han sig sjundeplatsen, som innehades av Seefeld-vinnaren från 2023. På femte varvet gjorde han en offensiv fartökning i en lång stigning – men drabbades av en mjölksyrachock och tvingades bryta loppet. Trots besvikelsen blev det en värdefull lärdom om tävling på hög höjd.

Kristin nära medalj efter dramatisk spurt

30 minuter senare var det dags för Kristin. Hon öppnade klokt och lät sig inte ryckas med i det höga tempot. Även här tog en neutral åkare ledningen och var ohotad resten av loppet.

Kristin låg länge fyra, med upp till 40 sekunder upp till tredjeplatsen. På tredje varvet började hon dock ta in på den franska åkaren framför sig, och sista varvet blev en nagelbitare. På upploppet var hon nästan ikapp, men förlorade bronsstriden med 38 hundradelar. Den franska publiken jublade, men Kristin bjöd på tävlingarnas mest spännande duell.

Högre nivå och en viktig lärdom

Det var tydligt att prestationsnivån höjts markant sedan Seefeld 2023, inte minst på grund av de starka neutrala åkarna som tillåts vara med. Sverige fick med sig en bronsmedalj från mästerskapet och framför allt ovärderlig erfarenhet av hur kroppen reagerar på hög höjd.

Publicerad: 2025-03-13

Senast uppdaterad: 2025-03-13