För dig som är ledare
Tack för att du engagerar dig i din förening! Oavsett om du är ledamot i styrelsen, organiserar en cup eller kanske är en förälder som står i kiosken är vi övertygade om att du gör stor nytta i föreningens verksamhet.
Vill du utveckla din roll eller prova något nytt?
Det finns stöd och massor av inspiration att få i ditt ledarskap. Att vara föreningsledare innebär ständig utveckling och ett kontinuerligt lärande. Parasport Sveriges distrikt och andra specialidrottsförbund erbjuder olika utbildningar som hjälper dig att fördjupa din kunskap och kompetens.
Vill du bli ledare i fler idrotter? Anmäl ditt intresse!
Registrera dig så att vi kan nå dig när nya uppdrag finns här Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Är ni en förening som söker fler ledare/domare eller representanter för kommitteér?
Registrera er så att vi kan nå er när vi fått in ansökningar som matchar era önskemål här Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Ekonomiskt stöd för förening
Vill din förening rekrytera fler ledare eller exempelvis utbilda de ledare som redan är engagerade? Då kan ni söka pengar för det! På parasport.se kan ni läsa mer om ekonomiska stöd. Öppnas i nytt fönster.
Har du frågor?
Publicerad:
Uppdaterad: