Gå till innehåll
Västernorrlands Parasportförbund
Västernorrlands Parasportförbund

Årsmöte

Västernorrlands Parasportförbund håller sitt årsmöte den 26 mars 2023.
Plats: Hotell Höga Kusten
Start: 12.00 med lunch
Handlingar till årsmötet skickas ut till berörda medlemsföreningar.

Nedan följer historiken över stipendiaterna för Årets ledare och Årets idrottare från Västernorrlands Parasportförbunds tidigare årsmöten.

2021
Årets ledare: Lennart Brandström, KFUM Kometerna
Årets ledare: Per-Erik Bodin, Orren Parasportförening
Årets idrottare: John Olin, KFUM Kometerna

2020
Årets ledare: Levina Elfström, KFUM Kometerna
Årets ledare: Kerstin Norberg, Solens IF
Årets idrottare: Sander Sjöberg, KFUM Kometerna
Årets idrottare: Jan Bertil Forsberg, Solens IF
Årets idrottare: Linnea Bäckman, Solens IF

2019
Årets ledare: Elin Sjöberg, KFUM Kometerna
Årets ledare: Ingela Lundbäck, Ortvikens PK
Årets ledare: Susanne Eckeskog, DHR Ånge IS
Årets idrottare: Kevin Wahlstedt, Ortvikens PK
Årets idrottare: Angela Nyman, KFUM Kometerna

2018
Årets ledare: Sara Lundin, IF Rycket
Årets ledare: Kristin Larsson, KFUM Kometerna
Årets Idrottare: Gustav Wiklund, IF Rycket
Årets Idrottare: Emma Sjödin, KFUM Kometerna

2017
Årets manliga ledare: Sören Gabrielsson, Sollefteå Orren IF
Årets manliga idrottare: Magnus Norgren, Docksta BTK
Årets kvinnliga ledare: Julia Grandin, KFUM Kometerna
Årets kvinnliga idrottare: Felicia Andersson, KFUM Kometerna

2016
Årets ledare: Patrik Bylund, KFUM Kometerna
Årets idrottare: Jenny Nordberg, KFUM Kometerna

2015

Årets ledare: Carl Karlström, KFUM Kometerna
Årets idrottare: Ylva Söderholm, KFUM Kometerna

2014
Årets ledare: Ilona Johansson, KFUM Kometerna
Årets idrottare: Johanna Eckeskog, DHR Ånge IS
Årets prestation: Caroline Näslund, KFUM Kometerna

2013
Årets ledare: Klas Ersson, Solens IF
Årets idrottare: Jens Carlsson, KFUM Kometerna

2012
Årets ledare: Ing-Marie Bengtsson, DHR Ånge IS
Årets idrottare: Caroline Näslund, KFUM Kometerna

2011
Årets ledare: Sören Gabrielsson, Sollefteå Orren IF
Årets idrottare: Tomas Svedin, DHR Ånge IS

2010
Årets ledare: Birgitta Andersson, DHR Ånge IS
Årets idrottare: Gustav Ljungberg, Solens IF

2009
Årets ledare: Christian Eriksson, HIF Kämparna
Årets idrottare: Alexander Wallin, Solens IF

2008
Årets ledare: Anders Holmlund, HIF Kämparna
Årets idrottare: Lennart Holmlund, HIF Örnskölden

Publicerad:

Uppdaterad:

Våra partners