Gå till innehåll
Parasport Gävleborg
Parasport Gävleborg

Adventslaget bjöd på glädje och gemenskap i Bollnäs

I söndags den 7 december, på andra advent, genomfördes årets upplaga av Adventslaget, som är en del av X-Y Striken.

Drygt 80 deltagare fanns på plats och skapade en fantastisk stämning i Bollnäs Bowlinghall. Dagen präglades av värme, gemenskap och härlig energi både på och utanför banorna.

Det bjöds på många fina prestationer, engagerade hejarop och glada miner genom hela tävlingen. Adventslaget fortsätter att vara ett uppskattat inslag där spelare får möjlighet att mötas, utvecklas och ha roligt tillsammans.

En av deltagarna sammanfattade dagen så här:
"Jag är här för gemenskapen. Att få träffa andra, känna den härliga stämningen sen tycker jag också bowling är roligt. Jag har spelat bowling i över 30 år och detta är det bästa jag vet."

Vill du se bilder från Adventslaget? Kolla in X-Y Strikens Facebookssida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Här hittar du alla resultat xlsx, 26.8 kB, öppnas i nytt fönster.

På bilden syns två personer som bowlar i en bowlinghall. Den ena personen står upp och är precis i rörelsen att släppa en blå bowlingklot mot banan. Den andra personen sitter i rullstol och bowlar på banan bredvid.

Foto: Parasport Gävleborg

En person kastar ett bowlingklot på en bowlingbana som träffar flera käglor.

Publicerad: 2025-12-09

Senast uppdaterad: 2025-12-09