Gå till innehåll
Parasport Gävleborg
Parasport Gävleborg

Mälarsserien i boccia avgjord

I söndags den 12 april avgjordes den 37:e upplagan av Mälarsserien i boccia i Fyrishov, där den sjätte och sista omgången spelades.

Totalt stod 36 matcher på schemat. Från Gävleborg deltog Gävle HIF / KF HEROS, som inför avslutningen låg på en stark tredjeplats och var med i kampen om medaljerna. Utöver detta representerades distriktet av två lag från Parasportföreningen Söderhamn SHIK (SHIK 1 och SHIK 2) samt Sandvikens HI (SHI 1 och SHI 2).

Efter dagens matcher stod det klart att Tranan HIK tog en välförtjänt förstaplats. IFAH 1 säkrade silvret, medan IFAH 2 knep bronset. Stort grattis till alla medaljörer och bra kämpat av alla deltagare!

Resultat från alla matcher Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Nästa tävling i boccia är inomhus-SM som avgörs den 9–10 maj. Arrangör är Falkenbergs Parasportförening och tävlingarna spelas i Falkhallen, Gymnasiehallen och Tånga idrottshallar.
Läs mer om inomhus-SM Länk till annan webbplats.

Vinnarna av mälarsserien 2026

Foto: Lidia Svedberg. Medaljörerna från Mälarsserien 2026 i Boccia.

Publicerad: 2026-04-15

Senast uppdaterad: 2026-04-15