Gå till innehåll
Parasport Sverige
Parasport Sverige

B-VM: Sverige jagar uppflyttning och Paralympics-kval

Två svenska spelare framför det egna målet, en back och målvakten.

Den 6–11 september spelar Sveriges paraishockeylandslag B-VM i Kazakstan, med målet inställt på avancemang till A-divisionen. Och om det blågula laget slutar topp tre lever drömmen om Paralympics i Milano Cortina.

Tarlan Arena i Astana blir spelplats när Sverige ställs mot Kazakstan, Finland, Japan, Italien och Frankrike. Formatet är enkelt: alla möter alla och de två bästa lagen tar steget upp till A-divisionen. De tre bästa lagen säkrar dessutom varsin plats i Paralympicskvalet senare i år.

– Det kommer att vara fem tuffa matcher, det är alltid en hög anspänning för alla i ett mästerskap. Målsättningen är att bli topp två. På pappret är Italien, Japan och Kazakstan de tre svåraste motståndarna, säger förbundskapten Håkan Strömberg som gör sitt första mästerskap vid rodret.

Bra uppladdning

Förbundskaptenen poängterar vikten av ett bra försvarsspel och ödmjukhet inför uppgiften, oavsett motstånd. Han beskriver förberedelserna som lyckade, med individuella träningsprogram som gett effekt på fysik och kondition och matcher som svetsat samman laget.

– Formen är god, vi har en härlig harmoni i gruppen och alla är laddade, säger Strömberg.

Fokus på kollektivet

I truppen finns flera spelare som har presterat bra i tidigare mästerskap. Markus Lopez har varit Sveriges främsta poängplockare i två raka B-VM, målvakten Ulf Nilsson utsågs till turneringens bästa målvakt i fjol och Hugo Liljebäck placerade sig högt i assistligan.

Trots det vill förbundskaptenen betona helheten:
– Jag vill framhålla hela laget, alla är lika viktiga för att vi ska lyckas med vår målsättning.

På lördag spelar Sverige sin första match i mästerskapet då hemmanationen Kazakstan står för motståndet – en viktig match i kampen om topplaceringarna.

Truppen till VM


Målvakter

#5 Ulf Nilsson
#24 Dennis Jansson

Backar

#6 Peter Nilsson, assisterande kapten
#9 Hugo Liljebäck
#18 Peter Ojala, kapten

Forwards

#7 Elliot Szepláky
#10 Robin Meng, assisterande kapten
#15 Caroline Persson
#22 Robin Dahlstedt
#23 Magnus Eklund
#68 Markus Lopez

Publicerad: 2025-09-04

Senast uppdaterad: 2025-09-04

Vill du börja spela paraishockey?

Besök ParaMe.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. för att hitta föreningar nära dig.