Gå till innehåll
$siteName

Elitidrottsskolan

Nästa generation av paraidrottare

Elitidrottsskolan har till syfte att hjälpa nästa generation av paraidrottare i paralympiska idrotter att bli 24-timmars elitidrottare. Med det menar vi att de ska få livspusslet att fungera samtidigt som träningen kan bedrivas fullt ut. Skolan tar in cirka 20 aktiva vartannat år och utbildningen genomförs under en treårsperiod med cirka tre samlade utbildningsträffar per år.

Bland ämnen som skolan innefattar finns:

Träningsplanering • Idrottspsykologi • Kost och näringslära • Presentationsteknik
Antidoping • Värdegrundsarbete

Det unika med den här utbildning är att vi blandar personer från olika idrotter och med olika funktionsnedsättningar. Det viktiga är att de är i en fas av sin utveckling där de bedöms kunna vara paralympier inom 4-5 år.

Historiskt sett har drygt 50 procent av eleverna i Elitidrottskolan nått hela vägen till tävlande i Paralympics. I den äldsta årskullen, 2012-2014, har samtliga elever tagit sig hela vägen och flera av dem har vunnit paralympiska medaljer.

Elever i samtliga årskullar

2019-2021

  • Louise Jannering, cykel
  • Oscar Alverstedt, goalball
  • Smilla Sand, bordtennis
  • Ebba Einarsson, rodd
  • Joel Jansson, friidrott
  • Cajsa Stadler, bordtennis
  • Anja Händén, bordtennis
  • Oscar Widegren, judo
  • Jonas Hansson, bordtennis
  • Olof Ryberg, friidrott och goalball
  • Fredrik Johnsson, rullstolsrugby
  • Rebekah Krebs, goalball
  • Felicia Grimmenhag, paradressyr
  • Arnt-Christian Furuberg, längdskidor
  • Arvid Skoglund, alpin skidåkning
  • David Olsson, bordtennis
  • Max Gyllsten, paraishockey
  • Isak Nyholm, bordtennis
  • Nicola St Clair Maitland, simning

 

2016-2018

  • Yujeong Bang, sportskytte
  • Niclas Westerberg, bordtennis
  • Victor Svanesohn, friidrott
  • Sanna Klindt, rullstolstennis
  • Fia Fjelddahl, segling
  • Claes Bertilsson, rullstolsrugby
  • Conrad Hildebrand, rullstolsrugby och simning
  • Stéphanie Ydström, friidrott
  • Niklas Andersson, simning
  • Aaron Lindström, alpin skidåkning
  • Philip Jönsson, sportskytte
  • Rickard “Ritchie” Nilsson, badminton
  • Agnes Kramer, simning
  • Michael Azulay, bordtennis
  • Rickard “Rille” Nilsson, cykel
  • Ida Andersson-Wulf, simning
  • Simon Risberg, alpin skidåkning
  • Rikard Kråklind, alpin skidåkning
  • Emelie Endre, bordtennis
  • Rebecka Sternisa Bellander, rullstolstennis
  • Ellinor Axelsson-Vaughn, sportskytte

2014-2016

  • Axel Wernås, rullstolsbasket
  • Johan Pettersson, goalball
  • Jesper Persson, rullstolsbasket
  • Ludig Nyrén, simning
  • Pernilla Lindberg, simning
  • David Lara Levén, goalball
  • Viktoria Karlsson, friidrott
  • Tobias Jonsson, friidrott
  • Jonathan Johansson, friidrott
  • Sebastian Högrell, boccia
  • Martin Häll, sportskytte
  • Carl Fritzell, rullstolsbasket
  • Karl Forsman, simning
  • Maria Bjurström, boccia
  • Emma Eriksson, friidrott
  • Tobias Andersson, bordtennis
  • Mathias Andersson, bågskytte
  • Dzenan Ajdinovic, goalball

2012-2014

  • Alexander Öhgren, bordtennis
  • Lina Watz, simning
  • Fabian Rignell, bordtennis
  • Maja Reichard, simning
  • Nicolina Pernheim, judo
  • Linnea Ottosson, alpin skidåkning
  • Stefan Olsson, rullstolstennis
  • Zebastian Modin, längdskidor och skidskytte
  • Rasmus Lundgren, paraishockey
  • Fredrik Larsson, sportskytte
  • Per Kasperi, paraishockey
  • Linus Karlsson, bordtennis
  • Per Jonsson, friidrott
  • Jeffrey Ige, friidrott
  • Christoffer Hagdahl, boccia
  • Mikael Fredriksson, simning
  • Jennie Ekström, simning
  • Emil Andersson, bordtennis
  • Niklas Almers, friidrott

Möt några av våra tidigare elever: